Sonda typu K jest jednym z bardziej powszechnych czujników służących
do przeprowadzania pomiaru dotykowego temperatury. Ten element obwodu elektrycznego składa się z dwóch przewodników prądu, wykonanych najczęściej z niklowanego aluminium oraz niklowanego chromu. Sonda temperatury typu K stosowana jest jako czujnik wysokich temperatur, a dostępne obecnie w sprzedaży modele potrafią mierzyć nawet do 1200 stopni Celsjusza. Sondy te występują w różnych obudowach i posiadają różne rodzaje izolacji przewodu. Sondy z metalowym oplotem są niezwykle wytrzymałe mechanicznie i nierzadko również termicznie. Sondy typu K w swoim działaniu wykorzystują tak zwane zjawisko Seebecka, polegające na powstawaniu dużej siły elektromotorycznej w obwodzie elektrycznym, zawierającym dwa różne półprzewodniki. Zjawisko to zostało odkryte jeszcze w latach 20-tych XX wieku przez niemieckiego fizyka Thomasa Johanna Seebecka.
Sonda temperaturowa typu K składa się z pary różnych metali, będących półprzewodnikami. Jedną część należy umieścić w miejscu pomiaru, a drugą trzymać w miejscu temperatury odniesienia. Często stosowana jest woda w temperaturze pokojowej lub woda z lodem. Różne wartości odczytu sprawiają, że powstaje tak zwana siła elektromotoryczna, będąca czynnikiem powodującym przepływ napięcia prądu. Sonda typu K powszechnie stosowana jest do kontrolowania temperatury w szafach sterowniczych, gdzie przechowywane są elementy infrastruktury elektronicznej oraz elektrycznej małych i średnich firm. Sondy typu K wykorzystywane są na dużą skalę w przemyśle do kontrolowania temperatury w różnych urządzeniach, na przykład elementach linii produkcyjnych. Sondy temperatury typu K zazwyczaj są stworzone z wykorzystaniem dwóch metali o średnicach od 0,1 do 5 milimetrów – wiele producentów decyduje się na zastosowanie metali szlachetnych, które mają doskonałe właściwości przewodzące prąd. Materiały wykorzystane w produkcji sondy typu K muszą być odporne na wysoką temperaturę, charakteryzować się niewielkim współczynnikiem cieplnym rezystancji oraz niezmiennością parametrów podczas pracy. Ponadto, powinny być odporne na czynniki zewnętrzne i mieć małą rezystywność, czyli oporność właściwą, określającą przewodnictwo elektryczne.
Sondy typu K mogą być produkowane z takich materiałów jak:
Ze względu na pracę w wysokich temperaturach, sondy typu K są często chronione przez olejowe koszulki i dodatkową warstwą oplotu metalowego, zazwyczaj stalowego. Niezwykle istotną zaletą sondy temperatury typu K jest brak konieczność wykorzystywania zewnętrznego zasilania do prawidłowego działania, kompaktowe wymiary, szeroki zakres pomiaru temperatury, niezwykle niska pojemność cieplna, niezawodność oraz prostota budowy. Sonda temperaturowa typu K może pracować w przedziale temperaturowym od -200 do 1200 stopni Celsjusza. Dostępne są jednak w sprzedaży również sondy innego typu, które zmierzą nawet do 2300 stopni Celsjusza, jednak są to sondy typu D, stworzone w wolframu oraz renu.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone