Pomiar poziomu napełnienia w zbiorniku jest często wykorzystywany w codziennym życiu. Przykładem zastosowania pływakowych czujników cieczy są przepompownie, oczyszczalnie lub stacje uzdatniania wody. Wykorzystywane są do kontroli lub sterowania pracą pomp. Działanie sygnalizatorów polega na wykryciu odpowiedniego poziomu cieczy, wywołaniu stosownej do budowy czujnika reakcji.
W dziale CZUJNIKI POZIOMU dostępne są różne sygnalizatory przedstawione przez ElStat.
W sklepie elstat.com.pl kupisz.
Studnia znajduje się wielu gospodarstwach domowych. Zapewnia dostęp do wody pitnej lub wody wykorzystywanej dla innych życiowych potrzeb. Wiele osób nie posiada innego przyłącza, gwarantującego dostęp do czystej wody. Żeby zabezpieczyć się przed niekontrolowanym wysuszeniem studni, warto zaopatrzyć się w zaawansowane sondy poziomu cieczy. Czujniki pomiaru pozwolą na wczesne reagowanie i określenie poziomu wody. Sprawią, że będziemy mogli rozsądnie gospodarować nią, a nie zamartwiać się po fakcie. Czujnik pływakowy cieczy informuje nas o stanie napełniania zbiornika wodą. Sondy ulokowane na różnych głębokościach sygnalizują różne poziomy wody.
Na rynku dostępnych jest sporo rodzajów czujników poziomu cieczy. Owe czujniki pozwalają na kontrolowanie poziomu wody w studniach głębinowych. Jednym ze sposobów zapewnienia takiej kontroli jest zastosowanie elektronicznego systemu i zestawu sond.
Przepływający między elektrodami prąd stanowi dla sterownika informację o poziomie cieczy. Przepływ prądu jest możliwy tylko wtedy gdy posiada odpowiednie medium transmisyjne. W naszym przypadku jest nim ciecz przewodząca prąd.
Innym sposobem na określenie poziomu jest użycie może nieco prostszych, ponieważ mechanicznych rozwiązań, ale równie skutecznych. Mamy tu na myśli przechyłowe sondy poziomu cieczy (np. typu MAC3).
W tych pływakowych czujnikach poziomu cieczy jest umieszczony mikroprzełącznik, który po przechyleniu, zwiera się. Zwarty styk może załączyć jakieś urządzenie sygnalizacyjne, np. kontrolkę świetlną lub sygnalizator dźwiękowy.
Pływakowy czujnik poziomu wykrywa poziom, który ustala się odpowiednim zanurzeniem. Obciążnik umieszczony na przewodzie ustala długość ramienia utworzonego przez ten przewód znajdujący się za obciążnikiem.
Zazwyczaj pływakowe czujniki poziomu wody w studni zasilane napięciem bezpiecznym do 24 V.
Warto wspomnieć, że czujnik poziomu cieczy może zostać wykorzystany nie tylko w studniach głębinowych.
Czujniki znajdujemy w gospodarstwie, ale także możemy wykorzystać do innych pomiarów poziomu napełnienia w zbiornikach.
Sonda poziomu cieczy okaże się przydatna w przypadku kontrolowania stanu wody w zbiornikach zlokalizowanych na ziemi.
W skrajnych przypadkach tego typu urządzenia mogą zastąpić czujniki poziomu szamba. Mogą jednak okazać się mniej skuteczne od sprzętu dedykowanego do tego zadania. Inna gęstość i charakterystyka cieczy wymaga odpowiednich sond do pomiaru poziomu szamba.
Napełnienie lub opróżnianie zbiornika może być sterowane za pomocą przekaźnika elektronicznego. Przekaźniki tego rodzaju ułatwiają podłączenie sond poziomu cieczy.
Pływakowy czujnik poziomu cieczy o większej obciążalności prądowej może zostać bezpośrednio sprzęgnięty z odpowiednimi pompami.
Czujnik uruchomi się automatycznie i wpompuje lub wypompuje wodę ze zbiornika.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone